زبان اچ تی ام ال چیست؟

HTML مخفف عبارت Hyper Text Markup Language ، یک زبان رایانه ای برای ایجاد وب سایت ها و برنامه های کاربردی وب است. این زبان به صورت عمده شامل یک سری از کدها، معمولا در یک فایل متنی نوشته شده و سپس به عنوان HTML ذخیره می‌شود. کد های HTML نوشته شده، که شامل تصاویر، متن، ویدیو و… است از طریق مرورگر مشاهده می‌شود.

HTML ابتدا توسط تیم برنرزلی، فیزیکدان بریتانیایی در سال ۱۹۹۰ توسعه یافت و از آن تاریخ تاکنون، تغییرات و تحولات بسیاری داشته است. در این دوره آموزشی، ما شما را با مبانی زبان اچ تی ام ال و و هرچیزی که لازم است یک مبتدی که قصد شروع آموزش زبان اچ تی ام ال را دارد آموزش می‌دهیم.

نسخه های زبان اچ تی ام ال

قبل از شروع آموزش، بهتر است یک خلاصه ای از روند تمام نسخه های زبان اچ تی ام ال، از زمان اختراع تا کنون را برای شما بازگو کنیم:

  • نسخه HTML 1.0 : این نسخه به عنوان نسخه استخوانی HTML بوده است و درواقع اولین نسخه انتشاری این زبان بوده است.
  • نسخه HTML 2.0‌ : این نسخه در سال ۱۹۹۵ معرفی شده است و به تدریج تکامل پیدا کرده است تا قابلیت های بیشتری از جمله آپلود فایل، جداول، نقشه های تصویری و… را فراهم کند.
  • نسخه HTML 3.2 : در تلاش برای اطمینان از توسعه استاندارد ها برای شبکه جهانی وب، کنسرسیوم جهانی وب (W3C) توسط تیم برنرزلی در سال ۱۹۹۴ تاسیس شد. تا اینکه در سال ۱۹۹۷، آن ها نسخه ۳.۲ از زبان اچ تی ام ال را منتشر کرده اند.
  • نسخه HTML 4.0 : در سال ۱۹۹۷، W3C نسخه ۴.۰ HTML را منتشر کرده است. در این نسخه انواع ویژگی های خاص عناصر مرورگر را به تصویب رساند. همچنین HTML 4.0 ، با تغییرات جزئی در سال ۱۹۹۸ دوباره منتشر شده است.
  • نسخه HTML 4.1 : این نسخه در دسامبر سال 1999 منشر شده است.
  • نسخه XHTML : این نسخه در سال ۲۰۰۰ معرفی شد و توصیه شده بود که به عنوان استاندارد مشترک با HTML 4.1 استفاده شود.
  • نسخه HTML 5.1 : کنسرسیوم W3C این نسخه از HTML را به عنوان یک توصیه در اکتبر ۲۰۱۴ منتشر کرد و بعد از آن، نسخه ۵.۱ اچ تی ام ال را در نوامبر سال ۲۰۱۶ منتشر کرد.